Samorząd uczniowski
SAMORZĄD UCZNIOWSKI
Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej Nr 110 w Warszawie tworzą przedstawiciele uczniów klas I – VIII. Najwyższą władzą jest Rada Samorządu Szkolnego. W jego skład wchodzą: przewodniczący, jego zastępca oraz sekretarz.
Kadencja RSU trwa przez okres roku szkolnego. Wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego odbywają się według ordynacji ustanowionej na zasadach demokratycznych. Każdy z kandydatów musi być uczniem klasy III, IV lub V, VI, VII, VIII. Spośród zgłoszonych kandydatów, uczniowie wybierają Radę Samorządu Szkolnego. Każdy uczeń klas III – VIII ma prawo oddania swojego głosu na wybranego kandydata. Wyniki wyborów są ogłaszane pod koniec "Dni Kazika". Przejęcie władzy przez nowy samorząd następuje 1 września następnego roku szkolnego.Głównymi celami Samorządu są m.in.:
- włączanie uczniów w życie Szkoły i proces współdecydowania o sprawach społeczności szkolnej; pobudzanie uczniów do aktywnego udziału w życiu Szkoły, wzbogacanie tradycji Szkoły, kształtowanie umiejętności organizacyjnych; rozwijanie samodzielności, wdrażanie do podejmowania zobowiązań oraz odpowiedzialnego wywiązywania się z podjętych zadań,
- uczenie się demokratycznych form współżycia; kształtowanie umiejętności prowadzenia dyskusji, wyrażania własnych poglądów i poszanowania odmiennych,
- kształtowanie pozytywnych postaw społecznych; uczenie się odpowiedzialności moralnej, rozumienia odrębności przekonań i tolerancji, kształtowanie postawy proekologicznej, udział w akcjach charytatywnych,
- tworzenie warunków do nawiązywania więzi koleżeńskich.
Do zadań Samorządu należy m. in.:
- Współdziałanie z Dyrektorem Szkoły, Radą Pedagogiczną, Radą Rodziców w zapewnieniu uczniom należytych warunków do nauki i udzielanie niezbędnej pomocy młodzieży znajdującej się w trudnej sytuacji materialnej.
- Dbanie o sprzęt i urządzenia szkolne, organizowanie uczniów do niezbędnych prac na rzecz szkoły.
- Organizowanie działalności kulturalnej, oświatowej, sportowej i rozrywkowej zgodnie z potrzebami uczniów i możliwościami organizacyjnymi, w porozumieniu z Dyrektorem.
Poprzez pracę w Samorządzie Szkolnym uczniowie rozwijają swoją samorządność, uczą się odpowiedzialności oraz podejmowania decyzji.
Do obowiązków opiekunów Samorządu Uczniowskiego należy m.in.:
- Udzielanie pomocy w realizacji zadań, w szczególności wymagających udziału nauczycieli i Dyrektora Szkoły.
- Informowanie młodzieży o uchwałach Rady Pedagogicznej dotyczących spraw uczniowskich.
Działalność Samorządu Szkolnego przebiega pod hasłem stawiania na samodzielność uczniów. Opiekunowie samorządu wspierają uczniów w podejmowaniu własnych inicjatyw i rozwijaniu odpowiedzialności za podejmowane akcje. Przewodniczący Samorządu Szkolnego jest koordynatorem działań uczniowskich. Uczniowie chętnie podejmują inicjatywy, chodź by doprowadzić je do końca, wymagają pomocy ze strony opiekunów.
OPIEKUNOWIE SAMORZĄDU
Opiekunami samorządu uczniowskiego w roku szkolnym 2024/2025 głosami uczniów zostali: p. Michał Jeżewski i p. Piotr Strefner.
SAMORZĄD UCZNIOWSKI - AKTYWNIE DZIAŁAMYWrzesień i październik był czasem aktywnych działań szkolnego Samorządu Uczniowskiego. We współpracy z opiekunami opracowany został plan działań samorządu w naszej szkole, wykaz organizowanych przez samorząd imprez i uroczystości. Rozpoczęliśmy szkolną akcję „Szczęśliwy numerek” a także wspomagaliśmy nauczycieli w organizacji uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Zapraszamy również wszystkich uczniów do współpracy z samorządem, albowiem razem więcej możemy zdziałać w naszej szkole.
PORADY DLA UCZNIÓW - UŚMIECHNIJ SIĘ
Jak informować o złych ocenach ?
TO BARDZO PROSTE.
1. Łączenie złej wiadomości z jeszcze gorszą wiadomością. „Zobacz tato, jaki wypadek na krajowej A4. Co przy takim nieszczęściu znaczy jeden dopuszczający z matmy. Pikuś".
2. METODA POLITYCZNA. „Tato, masz rację. W naszym kraju jest spisek. Zmienili twojemu synowi ocenę z matmy na dopuszczający”
3. METODA HOBBYSTYCZNA. „Tato, w zoologicznym są twoje ulubione rybki. Aha, a z matmy mam jednak dopuszczający”.
4. METODA NA PRZESTRASZENIE. „Mamo, nie zdałem matmy! Jedynka ! He, he, żartowałem. Dopuszczający".
5. METODA PORÓWNAWCZA 1. „ Z matmy jest co prawda dopuszczający, ale za to piątka z w-f".
6. METODA PORÓWNAWCZA 2. „No dostałem dopuszczający z matmy, ale syn tego z klatki obok dostał jedynkę”.
7. METODA SPORTOWA. „Tato, tato. Jest. Pokonałem matematyczkę 2 : 0".